Ratų gidas: arba viskas apie OFFSET‘ą (išnešimą).

Forumas diskusijoms apie pakaba, stabdzius, ratlankius, padangas, b.dezes, diferencialus etc - viska kas skirta perduot galinguma ant asfalto.
Post Reply
User avatar
Spd
Posts: 249
Joined: 17 Feb 2006, 17:29
Location: Klaipeda

Ratų gidas: arba viskas apie OFFSET‘ą (išnešimą).

Post by Spd »

Jeigu pažiūrėsime į ratą iš šono, tai nulinis išnešimas, bus įsivaizduojama linija praeinanti pro rato centrą. Įsivaizduojama linija apsibriežia pagal galinio rato tvirtinimo vietą. Šiame straipsnyje visuose atvejuose kalbama apie surenkamus diskus. Jeigu galinio rato tvirtinimo vieta išeina arčiau išorinės rato pusės, offset‘as skaitosi pozityvus, o jei atvirkščiai, į rato vidurį, tuomet – negatyvus.
Image

Image

Pagal nustatyta taisyklė, – ko žemesnis išnešimas, to daugiau ratas išeis už sparno ribų ir atvirkščiai. Kaip matote oranžine linija simbolizuoja sparno kraštą, o mėlyna linija parodo stupicos pozicija, kur tvirtinasi diskas. Pavyzdžiui, įsivaizduokim, jog mūsų diskas 18x9,5 +0 (beje paveiksliukuose nesilaikoma proporcijų ). Kaip matote išorinis rato kraštas sutapo su kraštine sparno pozicija. Taip pat nepamirškime apie „palanges“ dydį. Dabar pažiūrėkim kas gausis, jei mes padidinsim išnešimą.

Image

Taigi vietoj 18x9,5 +0, mes panaudosime 18x9,5 +22. Kaip matote, jei keičiame išsinešimo reikšme nuo +0 iki +22, ratas įeina į vidų 22mm. Užtušuota žalia zona schemoj parodo kiek slenkasi disko tvirtinimo vieta. Beje, „palanges“ dydis mažėja, didėjant išnešimui.

Image


1. „Laisvas diapazonas“ – tai lenteles , kurias leidžia mums pasirinkti tam tikra išnešimų diapazoną, o ne konkretu šabloną. Taigi, violetine rodykle nurodo disko dydi, mūsų atvejų 18 colių skersmens ir 10 colių disko plotis. Lenteles viršuje yra eilutė: Taper Low Disk / Flat Low Disk / Flat High Disk. Kiekvienas gamintojas pavadina savo centrinę dalį vis kitaip, bet pagal bendra principą gradacija prasideda nuo žemesnio (lowest) iki aukštesnio (highest) arba atvirkščiai. Jei pavadinime yra „low“ , tai reiškia, jog turesite mažiau erdves stabdžių diskam. Taigi išrinkime Taper Low Disk, kuri pasinaudosim ant galinės ašies. Žalia rodykle nurodo, kad jus galite pasirinkti betkoki išnešimą nuo -13 iki +53, o tai reiškia, jog jus galite pasirinkti jums patogiausią išnešimą, pavyzdžiui -12, -11, +0, +1 ir t.t. „Palanges“ dydis nurodytas melsvam rutuliuke. PCD – atstumas tarp skylių.

Violetine rodyklė – disko dydis ( skersmuo 18 colių, plotis 10 colių)
Žalia rodykle – centrinės dalies pasirinkimas ir išnešimų galimas diapazonas
Raudonas kvadračiukas - atstumas tarp skylių
Melsvas rutuliukas – „palanges“ dydis, turint išnešimą +53
Taper Low Disk - mažiau erdvės stabdžiam (idealu naudoti ant galinės ašies)
Flat Low Disk – standartinis stabdžių klirensas (tinka naudoti standartinei stabdžių sistemai)
Flat High Disk – tinka BIG brake kit‘ams.

Image

2. „Šablonai“ – lenteliuose šabloninio tipo, galite pasirinkti tik tam tikra išnešimo dydį, priklauso nuo disko modelio. Taigi matom, jog diskas 18x11,5 siūlomas su išnešimais +5, -8 ir -16 ir t.t. Centrine disko dalis galim pasirinkt bet kokia SL, NR, MD, HP, kurios turi savo tam tikrą spalvą lenteleje. Vėlgi šitie žymėjimai priklauso nuo erdves, kuri paliekama stabdžių sistemai, nuo minimalios (SL – Super Low Disk) iki maksimalios (HP – Hyper Disk). Toliau yra du skyreliai su dydžiais 135mm ir 148mm, tai yra „palanges“ dydžiai. Palange dydžių 135mm, prieinama su išnešimais +5, -8, -16 ir -26. Pasirinkti „palangės“ dydį pagal lentelę labai paprasta, kadangi jums lieka nurodyti tik disko skersmenį, plotį ir reikalinga išnešimą. Pavyzdžiui, 18x11,5-26 (HP), turi „palange“ didžių 135mm, o diskas kurio dydis yra 18×12-1 (SL) turi palangę 148mm.

Mėlynas kvadratas – skersmuo/plotis ir galimi išnešimai.
Oranžinis kvadratas – „palanges“ dydis.
Raudonų stačiakampių apibriežta – centrines dalies pasirinkimas( priklausomai nuo stabdžių sistemos dydžio) ir leistini išnešimai duotai centrinei dalei.
Žalias kvadratas – spalva, atstumai tarp skylių ir t.t.
SL, NR, MD, HP – centrinės dalies forma, priklausomai nuo stabdžių didžio. Nuo pačios mažiausios iki didžiausios.

Kaip apskaičiuoti „palanges“ dydį.

Visu pirma turite apsispręsti kokio dydžio disko jums reikia. Tarkim reikia 18x10 su išnešimų +15 ir centrinė dalis turi buti Taper Low Disk. Vienoje iš lentelių apibriežtas skaičius 77 melsva spalva. Tas skaičius reiškia „palanges“ dydį diskui 18×10+53 su centrine dalim Taper Low Disk (tas skaičius visąlaik gali varijuoti, priklausomai nuo gamintojo, dėl to VISALAIK tikrinkite dydžių lentelės). Taigi +53 duoda jums “palange“ 77mm, reiškia +15 duos jums didesne palange (bendra taisyklė, kuo žemesnis išnešimas, to daugiau ratas lenda į išorė už arkos ribų ir to didesne „palange“. Tokių būdų, (+53) - (+15) = 38mm, pridedam 77mm + 38mm, gaunam 115mm. Tai bus disko palangės dydis 18×10+15 su centrinė dalimi Taper Low Disk.

Straipsnis verstas iš DRIFT.com.ua

Miskuzi už gramatika ;]

Post Reply